Tekli Meyve Sabunları

MEYVE SABUNCULUĞUNDA ZANAATTAN, SANATA: EDMİS

İlk olarak Edirne’de ortaya çıktığı bilinen kokulu meyve sabunu üreticiliğinin geçmişi, 1600’lü yıllara kadar uzanır. 17. yüzyılda Osmanlı’da misk, amber ve gül esansı karıştırılarak hamur kıvamına getirilen sabunun birebir meyve boyutlarında şekillendirilmesi ve gerçek meyve renklerine uygun şekilde boyanmasıyla imal edilen meyve sabunları, zamanla Osmanlı sarayına, sultanlara, yerli ve yabancı devlet erkanına sunulan değerli hediyeler arasına girmiştir

Bu kapsamda, Edirne kültür mirası olan meyve sabunculuğunda 1997 yılından günümüze uzanan geçmişiyle markalaşma yönünde hızla ilerleyen Edmis firmamız, zanaatı sanata dönüştüren üretim kalitesi ve özenli işçiliğiyle, Edirne ve Türkiye'nin adını uluslararası alana taşıyarak ülkemizin tanıtımına da katkı sağlıyor.

KOKU VE ESTETİK GÖRÜNÜMÜYLE MEKANA FERAHLIK KATAN EL SANATI: MEYVE SABUNU
Osmanlı'dan günümüze kadar Edirne'nin en önemli el sanatlarından biri olarak büyük beğeni kazanan meyve sabunu üretimi alanında yüksek adetlerdeki siparişleri kısa sürede üretebilecek imkanlara sahip olan Edmis firması olarak 2014 yılında başlamış olduğu yeni projesi ile el yıkamada ve banyolarda kullanılacak kalıp sabun alanında geniş ürün yelpazesiyle keyifli bir ortam için benzersiz alternatifler sunuyor.

EDMİS MEYVE VE KALIP SABUNLARI, İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VEREBİLECEK HİÇBİR MADDE İÇERMEZ

Edmis meyve ve Kalıp sabunları, %100 doğal, hiçbir katkı maddesi olmaksızın işlenmesiyle üretilmekte olup, meyve sabunları insan sağlığına zarar vermeyen ISO 9001 ve Gmp standartlarına uygun gıda boyaları kullanılmaktadır.